AI i cyberbezpieczeństwo: w poszukiwaniu konkretów

Przeczytasz w 3 min

Bez algorytmów dzisiejsze cyberbezpieczeństwo byłoby słabsze, ale łatwo przeoczyć ich prawdziwą wartość, wyolbrzymiając zarazem stawiane cele i nadzieje związane z algorytmami Artificial Intelligence/Machine Learning w obszarze bezpieczeństwa IT.

Wszystkie narzędzia stosowane w cyberbezpieczeństwie dostarczają tysiące alertów o niezbalansowanych priorytetach i niestety również sporą ilość fałszywych alarmów. Programista, otrzymawszy taki backlog, bardzo szybko przestałby przejmować się bezpieczeństwem. Jednak jest to idealny przypadek do zastosowania kontrolowanego uczenia maszynowego, z którym – po pewnym czasie rekurencyjnego dostarczania wzorcowych danych – całość zbioru można przefiltrować z 99-proc. precyzją oraz dokładnością, w dodatku uwzględniając kontekst aplikacji i stojące za nim ryzyka.

Kilka czynników wpływa na to, że Machine Learning jest coraz częściej stosowane w cyberbezpieczeństwie. Wzrasta dostępność chmury obliczeniowej. Elastyczne i łatwo skalowalne zasoby są więc dostępne za coraz mniejsze pieniądze. Z drugiej strony internetowe repozytoria są pełne narzędzi open source, z których można korzystać, rozwijać je, integrować. Nałożenie się tych dwóch okoliczności daje szansę matematyce i statystyce wszędzie tam, gdzie mówimy o przetwarzaniu ogromnej ilości danych.

Spotkałem wiele pomysłów i przykładów zastosowań Machine Learningu w cyberbezpieczeństwie – rozpoczynając od prewencji, przez detekcję, a kończąc na automatyzacji procesów reakcji lub testowania. Gdy jednak zażądamy konkretów i rozgonimy opary marketingu, często na placu boju nie zostaje zbyt dużo. Przytoczę natomiast dwa przypadki, które z powodzeniem zastosowaliśmy w naszej firmie.

AI na odsiecz DevSecOps

Pierwszy związany jest z automatycznymi procesami tworzenia i dostarczania aplikacji. Jak sama nazwa – i stojąca za nią idea – mówi, bezpieczeństwo należy dostarczyć również automatycznie. Jest to spore wyzwanie, bowiem zadaniem jest uchronienie programistów przed popełnieniem kardynalnych błędów, zachowując równocześnie ich samodzielność i swobodę. Na odsiecz przybywają rozliczne narzędzia do wykonywania automatycznych testów aplikacji, infrastruktury, kontroli poprawności konfiguracji, sprawdzania podatności wykorzystanych bibliotek itd.

Wszystkie te narzędzia dostarczają tysiące alertów o niezbalansowanych priorytetach i niestety również sporą ilość fałszywych alarmów. Programista, otrzymawszy taki backlog, bardzo szybko przestałby przejmować się bezpieczeństwem. Jednak jest to idealny przypadek do zastosowania kontrolowanego uczenia maszynowego, z którym – po pewnym czasie rekurencyjnego dostarczania wzorcowych danych – całość zbioru można przefiltrować z 99-proc. precyzją oraz dokładnością, w dodatku uwzględniając kontekst aplikacji i stojące za nim ryzyka.

Tylko AI rozpozna ulotną woń phishingu

Drugi z przykładów związany jest z naszą CyberTarczą, a konkretnie wykrywaniem domen służących przestępcom do tworzenia stron phishingowych. Z ich pomocą wyłudzane są dane ofiar, uwierzytelnienia do serwisów, w tym bankowych, autoryzacyjne kody, dane kart kredytowych itd. Im wcześniej zamiary przestępców zostaną wykryte, tym lepiej. W trakcie ataku jest już dla wielu ofiar zdecydowanie za późno.

Wszystkie dostępne tutaj źródła danych generują miliony zdarzeń dziennie. Wykrycie tych kilkudziesięciu, które będą wykorzystane w atakach na polskich internautów, jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza przy bardzo skąpej liczbie dostępnych, oprócz nazwy domeny, dodatkowych atrybutów. W zasadzie to przykład problemu, który rozwiązać można efektywnie tylko z pomocą matematyki i jeżeli w początkowej fazie nie da się idealnie wyfiltrować wyników, nie generując przy tym strat, to na pewno można zrobić porządną prefiltrację, przygotowując półfabrykaty do dalszego procesu.

Inteligentnie stosujmy sztuczną inteligencję

Zastosowanie Machine Learning – jak wszystko w cyberbezpieczeństwie – „zależy” i jest mocno uwarunkowane. Z pewnością obszar zastosowania musi być dokładnie zdefiniowany i trzeba być pewnym, że odpowiedni wzór uczący będzie dostępny. Uzyskamy wówczas szybszą i tańszą alternatywę lub chociaż bardzo wartościowy dodatek do innych metod. Jeżeli tych warunków nie spełnimy, to nasz projekt będzie bardzo inteligentnie i bez miłosierdzia pożerał nasze pieniądze i inne zasoby.

Zupełnie osobnym i ciekawym tematem są ataki na tzw. sztuczną inteligencję, gdzie manipulując zbiorem przetwarzanych danych, można osiągnąć nieoczekiwany wpływ na rezultaty funkcji, które go przetwarzają. To fascynujący temat na osobną rozmowę.

Przemysław Dęba, dyrektor cyberbezpieczeństwa w Orange Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj też:

Przeczytasz w 6 min

Volkswagen Polska: Bardzo ważnym wyzwaniem było przygotowanie fabryki i pracowników do wznowienia produkcji

Z Edwardem Lachowiczem, CIO, dyrektorem Działu IT Solutions & Infrastructure w Volkswagen Polska, rozmawiamy o tym, jak na stan epidemii w Polsce reaguje sektor automotive, z jakimi, największymi problemami musiał sobie poradzić Volkswagen Poznań i w jaki sposób tego dokonano oraz czy obecna sytuacja wygenerowała nowe potrzeby i projekty IT, a także jakie cele stawia dziś biznes przed IT.

Artykuł dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Zaloguj się Dołącz do nas
Przeczytasz w 9 min

Cyfrowe sprzężenia. Kompetencje cyfrowe w modelu pracy hybrydowej

Po roku od szybkiego przejścia do pracy zdalnej „na chwilę”, mamy już za sobą ciekawy bagaż doświadczeń w łączeniu pracy i prowadzenia domu z jednego pomieszczenia. Amplituda nastrojów była ogromna. Od euforii po znużenie, a to podsycone strachem o zdrowie własne i najbliższych. Ale jedno wiemy już na pewno.
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Nie wiemy jeszcze dokładnie, kiedy będziemy mogli wrócić do biur, jak będziemy to łączyć z pracą z domu, jak to konkretnie będzie wyglądało. Wiemy tylko, że to właśnie nazywamy modelem pracy hybrydowym. Co o naszych kompetencjach cyfrowych mówi doświadczenie pracy hybrydowej? Dlaczego model pracy hybrydowej powinien obrać je za punkt odniesienia?

Artykuł dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Zaloguj się Dołącz do nas
Przeczytasz w 5 min

Grupa Pelion: prywatna chmura farmaceutyczna w dobie transformacji i sytuacji kryzysowej

Plany ciągłości działania to dla wielu zagadka, o której każdy słyszał, ale nie widział, czym jest... Prawie jak o mitycznym stworze Yeti. Dzisiaj, gdy wszyscy doświadczyliśmy wpływu koronawirusa na naszą codzienność, wiemy, że zapewnienie działalności biznesu i stworzenie odpowiednich strategii na kryzysowe sytuacje jest ważnym elementem funkcjonowania organizacji. Pytaniem nie jest, kiedy nastąpi wstrząs, ale jak można temu zapobiec lub zminimalizować wpływ niepożądanego zdarzenia na biznes.

Artykuł dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Zaloguj się Dołącz do nas

Dziś tam gdzie jest cyfrowe terra incognita są członkowie CXOHUB, którzy są pionierami cyfryzacji, transformacji do nowej gospodarki (new normal).

Zapraszam do udziału,
Szymon Augustyniak

Misja, wizja i wartości CXO HUB

 • CXO HUB powstało, aby zgromadzić najlepszych menedżerów i ekspertów w zakresie szeroko pojętej cyfrowej zmiany.
 • Misją społeczności CXO HUB jest promowanie wiedzy oraz sylwetek jej członków na arenie polskiej oraz międzynarodowej.
 • Społeczność CXO HUB stanie się widoczną, słyszalną siłą w dyskursie o przyszłości i standardach w zakresie zastosowań nowych technologii.

Zdobywaj kontakty, buduj relacje

CXO HUB:

 • wspiera budowę wizerunku merytorycznej i doświadczonej firmy
 • zapewnia oryginalne, inteligentne formaty budowania relacji
 • tworzy zaangażowaną i aktywną społeczność
 • buduje i dystrybuuje unikalny content dla publiczności
 • zapewnia przestrzeń do budowy kontaktu, relacji i wpływu

Dołącz do nas!

Formuła CXO HUB jest etyczna w wymiarze moralnym, obiektywna w wymiarze poznawczym oraz neutralna w wymiarze relacji z rynkiem. Dołącz do społeczności

 

Dla kogo jest CXO HUB:

 • CIO polskich przedsiębiorstw
 • szefowie IT
 • liderzy największych firm w Polsce
 • decydenci zakupu rozwiązań informatycznych