Rekrutacja XXI wieku – technologia w służbie przedsiębiorstw

Przeczytasz w 5 min

Coraz bardziej wymagający rynek pracownika oraz potrzeba sprawnego pozyskiwania specjalistów to powody, dla których firmy sięgają po coraz nowocześniejsze i coraz bardziej zaskakujące metody działania. Sami jesteśmy tego przykładem, od 2018 roku wykorzystując w rekrutacji chatbota oraz autorski program, który polega na płaceniu za polecenie pracownika.

W 2019 roku w świecie rekrutacji będzie liczyła się szybkość oraz efektywność procesów. Dlatego pole poszukiwania zarówno ofert pracy, jak i pracowników rozszerza się. Ważną przestrzenią działań HR-owców stały się np. media społecznościowe, gdzie ludzie swobodnie wymieniają się informacjami o firmach i polecają sobie konkretnych pracodawców. To z kolei przekłada się na zainteresowanie ofertami pracy przedsiębiorstwa. Szukamy pracowników także poprzez różnego rodzaju eventy oraz staramy się docierać do uczelni, a także nawiązujemy kontakty ze start-up’ami, bo branża budowlana nie od dziś zmaga się z problemem braku młodej kadry. Aby dotrzeć do młodych regularnie zapraszamy ich także na płatne praktyki w ramach 'Akademii Budimex”, gdzie pod okiem doświadczonych mentorów studenci mogą po raz pierwszy zmierzyć się z wyzwaniami zawodowymi.

Rozmowa rekrutacyjna z botem

Spotkania rekrutacyjne prowadzone przez komunikator video nie są już dziś nowością. Choć dzięki temu rozwiązaniu problem odległości dwóch rozmówców nie ma znaczenia, wciąż istnieje bariera czasu, który rekruter firmy musi poświęcić na rozmowę. W branżach, gdzie obserwuje się ciągłą potrzebę pozyskiwania nowej kadry stanowi to nie lada problem. Do tej grupy niewątpliwie należy budownictwo, gdzie często poszukuje się naraz setek specjalistów. Będąc potentatem branży budowlanej, na co dzień mierzymy się z takimi zadaniami. Poszliśmy więc o krok dalej w procesie rekrutacji i wdrożyliśmy Emplobota, czyli chatbota, który zainstalowany jest na stronie spółki. Wdrożeniem tego rozwiązania i jego obsługą zajęła się rodzima marka Emplocity. Za jego pomocą przeprowadzane są wstępne rozmowy z kandydatami na pracowników firmy. Wszystko po to, aby usprawnić procesy rekrutacyjne i wyselekcjonować oferty realnie pasujące do proponowanego stanowiska.

Cyfryzacja procesów rekrutacyjnych i rozwinięty employer branding wewnętrzy to dwie drogi, którymi odpowiedzialny pracodawca powinien podążać w 2019 r. Benefity takie jak prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie nie są już atrakcyjne dla pracowników, bo to oferują niemal wszyscy. W Budimeksie chcemy opowiadać na potrzeby rozwoju naszych ludzi, dlatego proponujemy kursy językowe, czy nawet wymiany międzynarodowe. Ważne są także drobne, ale sympatyczne ukłony w stronę pracownika, np. oferowanie wolnego dnia w urodziny. To tworzy dobrą atmosferę wewnątrz firmy i daje pracownikom poczucie, że dla przedsiębiorstwa stanowią najwyższą wartość.

Rozmowa z Emplobotem przeprowadzana jest za pomocą aplikacji Messenger, podczas której gromadzone są podstawowe informacje o kandydacie, czyli jego doświadczenie, pozyskane już umiejętności, czy oczekiwania finansowe. Dzięki zdobytym danym system ma szansę sprawdzić, czy osoba odpowiada profilowi poszukiwanego pracownika. Nasze firmowe statystyki pokazują, że rocznie Budimex otrzymuje ok. 11 tys. zgłoszeń na same stanowiska inżynierskie, a licząc także inne to ponad 45 tys. aplikacji. Przeprowadzenie takiej liczby rozmów jest bardzo czasochłonne, a Emplobot ma tę przewagę, że z kandydatami może konwersować 24 h na dobę. To oszczędność czasu dla obu stron.

Rozwój cyfryzacji w procesach rekrutacyjnych

Emplobot został uruchomiony wiosną 2018 roku. O tym, że jego działania sprawdzają się w praktyce mówią liczby. Dzięki wykorzystaniu bota rekruter nie musi przeglądać dużej ilości życiorysów. W ciągu kilku miesięcy chatbot przeprowadził 1000 rozmów, a przy tym wskazał odpowiednią rekrutację 630 kandydatom i – co najważniejsze – umówił na rozmowy ponad 100 potencjalnych pracowników Budimeksu.

Wciąż istnieje bariera czasu, który rekruter firmy musi poświęcić na rozmowę. W branżach, gdzie obserwuje się ciągłą potrzebę pozyskiwania nowej kadry stanowi to nie lada problem. Do tej grupy niewątpliwie należy budownictwo, gdzie często poszukuje się naraz setek specjalistów. Będąc potentatem branży budowlanej, na co dzień mierzymy się z takimi zadaniami. Poszliśmy więc o krok dalej w procesie rekrutacji i wdrożyliśmy Emplobota, czyli chatbota, który zainstalowany jest na stronie spółki. Wdrożeniem tego rozwiązania i jego obsługą zajęła się rodzima marka Emplocity. Za jego pomocą przeprowadzane są wstępne rozmowy z kandydatami na pracowników firmy. Wszystko po to, aby usprawnić procesy rekrutacyjne i wyselekcjonować oferty realnie pasujące do proponowanego stanowiska.

Wstępna selekcja kandydatów do pracy to nie jedyny obszar HR, w jaki Budimex postanowił zaangażować możliwości nowych technologii. Firma jest w trakcie wdrażania systemu klasy ERP, który wesprze zarówno zarządzanie przestrzenią HR, jak i środowiskiem firmowym pracownika. Wszystkie potrzebne mu informacje formalne będą w zasięgu jego telefonu, który dziś i tak stanowi centrum operacyjne życia każdego z nas. W ramach systemu oddany zostanie w ręce pracowników portal społecznościowy, dzięki któremu każdy będzie mógł kontrolować swoje środowisko pracy i na bieżąco otrzymywać różnorodne informacje np. te o przysługujących mu benefitach. W planach mamy także zainstalowanie wielu automatycznych rozwiązań, które będą wspierać np. tworzenie listy płac, czy rozliczanie zwolnień lekarskich. To wszystko ma ograniczyć procesy biurokratyczne, skrócić czas załatwiania pomniejszych formalności, a przede wszystkim ułatwić szeroko pojętą współpracę obu stronom – firmie i pracownikowi.

Wszyscy mogą być rekruterami

W czasach, gdy w budownictwie coraz trudniej o wykwalifikowanego pracownika, postanowiliśmy też wcielić w życie pomysł wynagradzania finansowego osób, które zarekomendują specjalistę do pracy w firmie. Jesteśmy pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które wprowadziło u siebie tego typu program. Spowodowane jest to naszą ambicją, aby do końca 2019 roku zatrudnić 1100 pracowników, w 50 zróżnicowanych specjalizacjach. Jednocześnie sytuacja branży nam nie sprzyja. Wzrost gospodarczy – a co za tym idzie liczba inwestycji – rośnie, ale brakuje siły roboczej. Będzie jeszcze gorzej, bo popularność szkół zawodowych maleje, a specjaliści tacy, jak architekci, inżynierowie czy geodeci wyjeżdżają za granicę. Uznaliśmy więc, że należy podjąć niestandardowe działania i tak pojawił się pomysł wdrożenia programu „Polecam Budimex”.

Bez względu na swoje miejsce pracy, czy sprawowaną funkcję można zarekomendować odpowiednią osobę na aktualne oferowane przez Budimex stanowisko. Cały proces odbywa się za pomocą strony internetowej, gdzie początkowo wybiera się stanowisko, na które chce się polecić specjalistę. Następnie kandydat składa aplikację online i tym samym przystępuje do procesu rekrutacji. Jeśli ta powiedzie się, tzn. osoba po odbyciu 3-miesięcznego okresu próbnego podpisze umowę o pracę, to osoba polecająca otrzyma od Budimeksu nagrodę pieniężną, której kwota może sięgać nawet 2000 zł. Dodatkowa nagroda finansowa jest przewidziana także dla osoby, która skutecznie poleci największą liczbę specjalistów. Doświadczenie pokazało, że nasz program sprawdza się, bo w tej chwili toczą się już pierwsze rekrutacje będące jego owocem – jest więc o co walczyć.

Inwestycja w rozwój pracownika najlepszym benefitem

Cyfryzacja procesów rekrutacyjnych i rozwinięty employer branding wewnętrzy to dwie drogi, którymi odpowiedzialny pracodawca powinien podążać w 2019 r. Benefity takie jak prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie nie są już atrakcyjne dla pracowników, bo to oferują niemal wszyscy. W Budimeksie chcemy opowiadać na potrzeby rozwoju naszych ludzi, dlatego proponujemy kursy językowe, czy nawet wymiany międzynarodowe. Ważne są także drobne, ale sympatyczne ukłony w stronę pracownika, np. oferowanie wolnego dnia w urodziny. To tworzy dobrą atmosferę wewnątrz firmy i daje pracownikom poczucie, że dla przedsiębiorstwa stanowią najwyższą wartość. W nadchodzącym czasie zmieniać się będzie także forma przyznawania podwyżek wynagrodzeń. Ocenę pracownika będzie zastępować feedback rozwojowy, który jest bardziej sprawiedliwy i pomocny w kontekście dalszej kariery danej osoby.

Rozmowa z Emplobotem przeprowadzana jest za pomocą aplikacji Messenger, podczas której gromadzone są podstawowe informacje o kandydacie, czyli jego doświadczenie, pozyskane już umiejętności czy oczekiwania finansowe. Dzięki zdobytym danym system ma szansę sprawdzić, czy osoba odpowiada profilowi poszukiwanego pracownika. Nasze firmowe statystyki pokazują, że rocznie Budimex otrzymuje ok. 11 tys. zgłoszeń na same stanowiska inżynierskie, a licząc także inne to ponad 45 tys. aplikacji. Przeprowadzenie takiej liczby rozmów jest bardzo czasochłonne, a Emplobot ma tę przewagę, że z kandydatami może konwersować 24 h na dobę.

Zarządzanie kapitałem ludzkim to niełatwy sektor biznesu, bowiem wymagania zmieniają się tu jak w kalejdoskopie, a przedmiotem działań jest najważniejszy w każdej firmie element – człowiek. Umiejętne wykorzystywanie nowych technologii i odpowiadanie na zmieniające się potrzeby pracowników to droga, jaką powinno podążać każde przedsiębiorstwo, jeśli chce być liderem na konkurencyjnym rynku pracodawców.

Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex
Cezary Mączka, członek zarządu Budimex odpowiedzialny m.in. za pion HR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj też:

Przeczytasz w 8 min
1
0

Nowela ustawy o KSC: pragmatyzm, nie eksperyment

Przeczytasz w 8 min Z Łukaszem Wojewodą, dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera Rady Ministrów rozmawialiśmy – podczas spotkania CXO HUB CyberSec Chapter – o zmianach w ostatniej wersji projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (UKSC). Zastanawialiśmy się też, ile jest w noweli sankcjonowania uprzedzających obecną legislację praktyk i rozwiązań CyberSec, a ile nowości? Proszę przybliżyć, jaka jest […]

Przeczytasz w 7 min
0

PKO BP: staniemy się bankiem funkcjonującym w chmurze hybrydowej

Przeczytasz w 7 min Z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem zarządu PKO BP nadzorującym Obszar Informatyki rozmawiamy o planach banku dotyczących migracji do usług cloud computing; trzyletniej strategii Road to cloud – RC2; harmonogramie migracji poszczególnych systemów IT; założeniach, które stały za decyzjami o ich przeniesieniu poszczególnych rozwiązań na platformy cloud computing; a także początkowych kosztach, które PKO BP musi ponieść w związku z planami migracji oraz roli narzędzi chmurowych w realizacji strategii biznesowej.

Przeczytasz w 8 min
0

ProService Finteco: Obecna sytuacja jest szansą, a postępująca digitalizacja obejmie także fundusze inwestycyjne

Przeczytasz w 8 min Z Adamem J. Kępą, Group CTO, członkiem zarządu ProService Finteco, rozmawiamy o tym, jak na stan epidemii w Polsce reaguje sektor funduszy inwestycyjnych, z jakimi problemami musiały się zmierzyć tego typu instytucje w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, jakie nowe projekty zrealizowano lub zaplanowano w odpowiedzi na obecny kryzys oraz jak zmieni się sposób funkcjonowania […]

Dziś tam gdzie jest cyfrowe terra incognita są członkowie CXOHUB, którzy są pionierami cyfryzacji, transformacji do nowej gospodarki (new normal).

Zapraszam do udziału,
Szymon Augustyniak

Misja, wizja i wartości CXO HUB

  • CXO HUB powstało, aby zgromadzić najlepszych menedżerów i ekspertów w zakresie szeroko pojętej cyfrowej zmiany.
  • Misją społeczności CXO HUB jest promowanie wiedzy oraz sylwetek jej członków na arenie polskiej oraz międzynarodowej.
  • Społeczność CXO HUB stanie się widoczną, słyszalną siłą w dyskursie o przyszłości i standardach w zakresie zastosowań nowych technologii.

Zdobywaj kontakty, buduj relacje

CXO HUB:

  • wspiera budowę wizerunku merytorycznej i doświadczonej firmy
  • zapewnia oryginalne, inteligentne formaty budowania relacji
  • tworzy zaangażowaną i aktywną społeczność
  • buduje i dystrybuuje unikalny content dla publiczności
  • zapewnia przestrzeń do budowy kontaktu, relacji i wpływu

Dołącz do nas!

Formuła CXO HUB jest etyczna w wymiarze moralnym, obiektywna w wymiarze poznawczym oraz neutralna w wymiarze relacji z rynkiem.

Dołącz do naszej społeczności w serwisie LinkedIn

 

Dla kogo jest CXO HUB:

  • CIO polskich przedsiębiorstw
  • szefowie IT
  • liderzy największych firm w Polsce
  • decydenci zakupu rozwiązań informatycznych